Kedves Kérdező!
A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) rendelkezései szerint a gondnokság alá helyezés kezdeményezhető több személy vagy szerv által. A Ptk. 2:28. § (1) bekezdése alapján a gondnokság alá helyezést a bíróság előtt a nagykorúval együtt élő házastársa, élettársa, egyenesági rokona, testvére, a kiskorú törvényes képviselője, a gyámhatóság, valamint az ügyész kezdeményezheti.
A korlátozott cselekvőképességről szólóan a Ptk. rendelkezik, 2:19. § [A cselekvőképesség részleges korlátozása] (1) Cselekvőképességében részlegesen korlátozott az a nagykorú, akit a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezett. (2) A bíróság cselekvőképességet részlegesen korlátozó gondnokság alá azt a nagykorút helyezi, akinek ügyei viteléhez szükséges belátási képessége – mentális zavara következtében – tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent, és emiatt – egyéni körülményeire, valamint családi és társadalmi kapcsolataira tekintettel – meghatározott ügycsoportban gondnokság alá helyezése indokolt. (3) A cselekvőképességet részlegesen korlátozó ítéletben a bíróságnak meg kell határoznia azokat a személyi, illetve vagyoni jellegű ügycsoportokat, amelyekben a cselekvőképességet korlátozza. (4) A cselekvőképesség részlegesen sem korlátozható, ha az érintett személy jogainak védelme a cselekvőképességet nem érintő más módon biztosítható. (5) A cselekvőképességében részlegesen korlátozott személy minden olyan ügyben önállóan tehet érvényes jognyilatkozatot, amely nem tartozik abba az ügycsoportba, amelyben cselekvőképességét a bíróság korlátozta.
Jogi megítélésem szerint, bár Önnel szemben korábban megindulhatott korábban gyámhatósági eljárás, tekintettel arra, hogy már betöltötte a 18. életévét és ezzel nagykorúvá vált, így jelenleg önállóan képes döntéseket hozni, cselekedni szabadon tehet jognyilatkozatott. Ön cselekvőképes nagykorúnak minősül.
Fontos megjegyezni, hogy a nagykorúság elérése önmagában nem zárja ki a gondnokság alá helyezés lehetőségét, ha a személy mentális vagy pszichikai állapota miatt nem képes önállóan életvitelét irányítani. A gondnokság alá helyezés célja a személy védelmének biztosítása, és az ilyen típusú eljárás mindig az érintett személy javát szolgálja.
Javaslom, hogy ha bármilyen kérdése van vagy tisztázatlan helyzet állna fenn, forduljon jogi képviselőhöz, aki részletes tájékoztatást tud nyújtani az Ön specifikus helyzetére vonatkozóan, beleértve a gondnokság alá helyezés lehetséges következményeit és az önálló életvitelre vonatkozó jogait.
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.