Kedves Kinga!
A polgári jog konkrétan nem határozza meg, hogy mit tekint kellemetlennek, zavarónak vagy a másik fél jogait korlátozónak, de azért húz egy határt ebben a kérdésben is.
A Polgári Törvénykönyv szerint a tulajdona használata során tartózkodnia kell minden olyan magatartástól, amellyel másokat szükségtelenül zavar, vagy amellyel mások jogainak gyakorlását veszélyezteti.
A Társasházi Törvény 26. §-a szerint szervezeti-működési
szabályzatban „meg kell határozni a külön tulajdonon belüli építési-szerelési munka,
és a zajjal járó más tevékenység végzésének a lakhatás nyugalmát szolgáló szabályait”, másképpen a házirendet. A házirendekben a lakóközösségek így kiköthetik,
mikortól nem lehet zajos háztartási gépeket működtetni, zenét hallgatni vagy akár azt is,
hogy a társasház szerkezeti adottságai miatt kerülni kell az otthoni fapapucshasználatot.
Nem árt, ha van ilyen szabálygyűjteménye a lakóközösségnek, erre ugyanis vitás esetekben hivatkozni lehet.
A 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, azon belül is a csendháborításról szóló 195. §: „Aki lakott területen, az ott levő épületben,
vagy az ahhoz tartozó telken… indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát… zavarja, szabálysértést követ el.”
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.