• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
T.Jogi Kérdések.

Szeretnék felvilágosítást kapni,hogy írásban lemondhatok-e az öröklésről.

Az interneten hirdetményből értesültem,hogy a bátyám meghalt egy fél éve és a közjegyző mivel nem ért engem utól ezért hirdetményben értesít a hagyatéki tárgyalásról.

Én már lassan 10éve külföldön élek,rokonokkal sem és az elhunyt bátyámmal sem találkoztam ez idő alatt.

Körülbelül 1000km-re lakom és sem módom sem lehetőségem nincs hazautazni,és őszintén szólva nem is szeretnék.

Kötelező nekem ezen megjelenni?

Bátyámnak van két lánya nem is értem miért engem keres a közjegyző,mert nem volt végrendelet és az első számú örökös sem én vagyok.

Szeretném megtudni írásban lemondhatok-e minden nemű ingó-és ingatlanról,mindenről amit esetleg örökölhetek?

Kinek a javára tegyem ,tehetem,és milyen formálya van ennek hivatalosan.

Ha esetleg van eljárási költség,vagy temetési díj vagy egyéb azt természetesen kifizetem átutalással,ezt is jelezzem?

Vagy esetleg hívjam fel telefonon az eljáró közjegyzőt és ezt neki mondjam el?

De akkor nem kötelezem magam,hogy mivel tudok az hagyatéki tárgyalási idézésről így azon kötelességem lesz megjelennem?

Köszönöm előre is a válaszukat.

Tisztelettel:Kovács Tibor
(120 pont) által a(z) Öröklési jog kategóriában

1 válasz

0 szavazat
Az öröklésről lemondás alapjaiban különbözik a visszautasítástól, ugyanis csak az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben lehet lemondani az öröklésről, ha egyébként törvény szerint később mi örökölnénk. Az örökséget bárki visszautasíthatja, aki nem szeretne az elhunyt után örökölni, mégpedig bármilyen feltételhez vagy idõponthoz kötés vagy más megszorítás nélkül. Ilyenkor a törvényes öröklési rend szerint utána következő örököl. Az örökséget fõszabály szerint csak teljes egészében lehet visszautasítani, a részleges, a feltételhez vagy idõhöz kötött, avagy a megszorítással tett visszautasítás érvénytelen. A törvény azonban kivételesen megengedi, hogy a mezõgazdasági termeléssel élethivatásszerûen nem foglalkozó örökös külön visszautasítsa a mezõgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezés, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését. Ezzel a lehetőséggel az örökhagyó halála után lehet élni, egészen addig, amíg akár hallgatólagosan, akár kifejezetten le nem mondtunk a visszautasítási jogunkról. Az örökség visszautasítása az örökös egyoldalú nyilatkozata, melyben kifejezésre juttatja, hogy nem kíván örökölni, nem kíván a hagyatékban részesedni. A visszautasításra akár írásban, akár szóban is sor kerülhet az illetékes közjegyző előtt a hagyatéki eljárásban. A visszautasítás legkésőbbi határideje a hagyatéki eljárás befejezése, az érdemi befejező végzés meghozatala.

Összefoglalva tehát, az örökséget írásban is visszautasíthatja az illetékes közjegyzőnél a hagyatéki eljárás befejezése előtt, ezért célszerű nyilatkozatát még az érdemi befejező végzés meghozatala előtt eljuttatni az eljáró közjegyzőhöz.

 

Üdvözlettel:

 

a PROKATOR-NET csapata
(53,6e pont) által
...