• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat

 

Barátomnak öccsével közösen van egy lakóingatlana, 50-50%-os tulajdoni hányaddal. Barátom nem lakik az ingatlanban, azt kizárólag egyedül élő öccse használja.Barátomnak sem kulcsa, sem bejárása nincs az ingatlanba, viszont tudomására jutott, hogy öccse a közműdíjakkal hátralékban van, a gázt már kikötötték, vízszámla tartozása közel 200 EFt, és a villannyal is hátralékban van. A közüzemi szolgáltatók most azzal fenyegetik,hogy öccse rezsitartozását rajta fogják behajtani mögöttes felelősség címén. Kérdésem,
1. mennyiben tartozik felelősséggel öccse elmaradásai miatt, ha nem is lakik az ingatlanban, az elmaradt rezsitartozást nem ő halmozta fel, évekig nem is volt abban a lakásban, azt egyedül öccse használta.
Melyik jogszabályban olvashatok erről?
Tisztelettel: manocs.ka
(130 pont) által a(z) Ingatlanjog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Tisztelt Kérdező!

Az egyes közüzemi szolgáltatókról szóló jogszabályok eltérő módon szabályozzák a tartozások behajtását az adós részéről. Van amelyik adók módjára hajtatja be, máshol azonban csak a fizetési meghagyás, illetve a per útján való behajtás megengedett. Minden esetben azonban az eljárás végrehajtással fog végződni. Az erről szóló 1994. évi LIII. törvény 161. §-a ellenben egyértelműen kimondja:
"Ha az osztatlan közös tulajdonban levő ingatlanra nem valamennyi tulajdonostárssal szemben van a végrehajtási jog bejegyezve, az árverést csak az adós tulajdoni hányadára lehet kitűzni."
Ennek értelmében tehát amennyiben a barátja nem adós az ügyben (vagyis egyik közműszolgáltatóval sincs szerződéses kapcsolatban, ahol tartozás halmozódott fel), úgy vele szemben nem kezdeményezhetnek végrehajtást, azt csak az öccsének a tulajdoni hányadára tehetik meg."


Üdvözlettel:

 

jogikerdesek.hu

(50,9e pont) által
...