• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Tisztelt Ügyvéd úr ! Ügyvédnő!  Örököltünk a testvéremmel egy kis házat fele fele arányban.  Most eladjuk  és a testvérem  nagyobb százalékot (60%)   ot kér mondván hogy ő nyírta a füvet 4 évig.  Joga van kérni?
(120 pont) által a(z) Családjog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Az Ön által felvetett kérdésre a jogi válasz egyértelmű a közösen örökölt ingatlan esetében a tulajdoni hányadokat utólag nem lehet egyoldalúan módosítani, tehát a testvére önmagában arra hivatkozva, hogy ő végezte a fűnyírást az elmúlt négy évben, nem jogosult nagyobb részesedésre az ingatlan eladási árából.

Az öröklés során megszerzett tulajdonrész jogilag meghatározott, és ha az ingatlan 50-50%-ban volt öröklés tárgya, akkor a testvérének nincs alapja arra, hogy az eladásból nagyobb összeget igényeljen. A közös tulajdon hasznai és terhei a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk arányában illetik meg és terhelik, tehát az esetleges fenntartási költségeket is arányosan kell viselniük.

Fontos azonban különbséget tenni a tulajdoni arány módosítása és a költségek megtérítése között. Amennyiben a testvére igazolhatóan nagyobb összeget fordított az ingatlan fenntartására (pl. közüzemi számlák, javítási költségek, ingatlan állagmegóvása), akkor jogos lehet egy költségelszámolási igény, de ez nem az öröklési arányt változtatja meg, hanem egy külön pénzügyi elszámolást jelenthet az eladás előtt. A fűnyírás azonban önmagában nem olyan költség vagy beruházás, amely jogalapot teremtene arra, hogy az ingatlan eladási árának nagyobb részére tartson igényt.
A testvére nem jogosult automatikusan nagyobb részesedésre, ha az öröklési arány 50-50%. Ha jelentős karbantartási költségeket vállalt, és ezek bizonyíthatók, akkor ezek elszámolhatók az eladási bevételből, de az ingatlanból származó végső bevétel elosztása továbbra is az öröklési arányok szerint történik. A legjobb megoldás az lenne, ha a testvérével egyezségre jutnának arról, hogy milyen fenntartási költségek számíthatók be, és ha ez nem lehetséges, akkor végső soron bíróság előtt lehet érvényesíteni az elszámolási igényt, de ez nem jelent tulajdoni hányad növekedést, csupán a ráfordított költségek megtérítését.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(54,8e pont) által
...