• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Tisztelt Hölgyem/Uram!

Édesapám majd 30 évvel ezelőtt meghalt akkor ingatlanbecslő által a lakásból a számomra megítélt összeg 1 000 000 forint volt. Mivel édesanyám testvéremmel együtt a lakásban élt, akkor nem kértem ennek az összegnek a kifizetését. Most 30 év után elhunyt édesanyám, az ingatlanból az őt megillető részt testvéremnek ajándékozta, ami teljesen rendben van, hiszen ő volt aki idős korában segítette és gondozta őt. Azonban most ki szeretném kérni a részemet, ami a lakás értékének 3/8, ami akkor 1 000 000 forintot ért. Ez az összeg akkor közjegygő által hitelesítve volt. A kérdésem az lenne, hogy nekem csak ez az 1 000 0000 forint jár, vagy követelhetem a lakás és birtok mai értékének 3/8-át, persze a testvérem már nagyon sok felújítást elvégzett a házon és karban is tartotta, ami nélkül ma már biztosan nem így nézne ki. Nagy dilemmában vagyok, hiszen az akkori összeg már elinflálódott. Vagy ez ebben az esetben nem számít és a közjegyző által 30 éve hitelesített összegre vagyok pusztán jogosult? Válaszát előre is köszönöm.
(120 pont) által a(z) Öröklési jog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Tisztelt Kérdező!

A felvázolt jogi helyzet több tényezőtől függ, amelyeket az alábbiak szerint érdemes megvizsgálni.

Édesapja halálakor Ön törvényes örökösként 3/8 arányban vált az ingatlan tulajdonosává. Az öröklés jogcíme alapján Önnek akkor is megmaradt a tulajdonjoga, ha annak gyakorlásától, például használattól vagy értékesítéstől hosszú időn keresztül tartózkodott.

Amennyiben az öröklést követően Ön és a többi érintett fél között nem történt olyan megállapodás (adásvétel, ajándékozás, lemondás), amely módosította volna ezt a tulajdoni arányt, úgy továbbra is fennáll a jogosultsága az ingatlan 3/8 részére.

A 30 évvel ezelőtti ingatlanbecslés alapján rögzített összeg az adott időpontban az ingatlan piaci értékét tükrözte. Amennyiben azonban Ön a tulajdonjogát nem ruházta át és az nem került kifizetésre, az akkori érték nem tekinthető végleges és változatlan követelésnek.

A tulajdonosi hányad értékének meghatározása az ingatlan jelenlegi piaci értéke alapján történik. Az infláció és az ingatlanpiac változásai miatt a tulajdoni hányadának mai értéke vélhetően lényegesen magasabb, mint az egykor becsült összeg.

A joggyakorlat szerint az ingatlanon végzett értéknövelő beruházások (például felújítások, karbantartási munkálatok) költségei beszámításra kerülhetnek a tulajdoni hányad megváltásakor. Ennek elszámolása függ attól, hogy a testvére milyen jellegű fejlesztéseket végzett, és azok mennyiben növelték az ingatlan piaci értékét.

Fontos különbséget tenni a szükséges állagmegóvó felújítások és az ingatlan jelentős értéknövelő beruházásai között. Az első esetben az ingatlan piaci értékét nem befolyásoló javítások (például festés, kisebb javítások) nem feltétlenül csökkentik az Ön követelésének összegét, míg az ingatlan jelentős bővítése vagy korszerűsítése esetén a tulajdonrésze arányosan módosulhat.

Önnek több lehetősége is van jogosultságának érvényesítésére: Egyezség a testvérével: Célszerű először vele tárgyalni az ingatlan mai piaci értékének 3/8 részéről, és a felújításokkal kapcsolatos költségek figyelembevételével megállapodni.Bírósági úton történő igényérvényesítés: Amennyiben a megállapodás nem lehetséges, polgári peres úton kérheti az ingatlan közös tulajdonának megszüntetését, amelynek egyik lehetséges módja a tulajdonrészének megváltása a piaci értéken.

Ön jogosult az ingatlan jelenlegi piaci értékének 3/8 részére, nem csupán az egykor megállapított 1 000 000 forintra.

A testvére által végzett felújítások és karbantartások figyelembevételével az értéknövekedés bizonyos esetekben csökkentheti a követelhető összeget.

Az ügyet célszerű első körben egyezség útján rendezni, ellenkező esetben bírósági úton lehet kérni a közös tulajdon megszüntetését.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(54,8e pont) által
...