Tisztelt Kérdező!
Az Ön által vázolt helyzetben, amikor a gyermektartásdíj megszüntetése vagy módosítása merül fel, több fontos tényezőt is érdemes mérlegelni.
Először is, a Polgári Törvénykönyv előírja, hogy a nagykorú, továbbtanuló, de munkaképes gyermek csak akkor jogosult a tartásra, ha tanulmányait indokolt időn belül folytatja, és a tartáshoz rászorul . Az is elvárás, hogy a gyermek időben tájékoztassa a szülőt a továbbtanulási szándékáról.
Másrészt, a tartásra való érdemtelenség is alapot szolgáltathat a tartásdíj megszüntetéséhez. Ezt akkor lehet megállapítani, ha a gyermek a szülővel szemben különösen kifogásolható magatartást tanúsít, például indokolatlanul akadályozza a kapcsolattartást .
Harmadrészt, a tartásdíj módosítására (csökkentésére vagy megszüntetésére) abban az esetben is van lehetőség, ha a kötelezett szülő anyagi körülményei jelentősen változnak, például több kiskorú gyermek eltartása, illetve súlyosan fogyatékos gyermek gondozása miatt . A bíróság minden esetben mérlegeli mind a kötelezett teljesítőképességét, mind a jogosult szükségleteit.
Mivel a tartásdíj fizetési kötelezettség csak akkor szűnik meg, ha a bíróság azt hivatalosan megszünteti vagy módosítja, érdemes jogi úton kérni a tartásdíj csökkentését vagy megszüntetését. A kérelemben hivatkozhat arra, hogy a gyermek nem jogosult a továbbiakban a támogatásra (érdemtelenség), illetve, hogy a saját anyagi helyzete időközben jelentős mértékben megváltozott
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.