• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Jó napot Kívánok!

Az alábbi kérdéssel fordulnék Önökhöz:

Ha én (mint még vállalkozással nem rendelkező magánszemély) ingyen és bármilyen térítés nélkül videó anyagok készítek, egy más vállalkozó tulajdonában lévő ingatlanról, azzal a céllal, hogy Ő szabadon használhatja hirdetésre, én pedig szabadon használhatom a portfólió részeként, az jár bármilyen jogi kötelezettséggel? Szükséges-e bármilyen szerződés írása, vagy valamilyen megegyezés létrehozása, annak érdekében, hogy a későbbiekben semmilyen probléma ne valósulhasson meg ebből kifolyólag?

Előre is köszönöm válaszukat!
(120 pont) által a(z) Általános jogi kérdések kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Kedves Kérdező!

Az ismertetett helyzetben, amikor Ön magánszemélyként készít ingyenesen videófelvételeket egy vállalkozó tulajdonában lévő ingatlanról, majd mindketten saját céljaikra szeretnék felhasználni a rögzített anyagot, több lényeges jogi tényezőt is érdemes szem előtt tartani.

Először is, ha a felvételek az ingatlan olyan részleteiről készülnek, amelyek közterületről nem láthatók, fontos, hogy a tulajdonos előzetes hozzájárulása rendelkezésre álljon. Bár az ingatlanok külső megjelenésének megörökítése sok esetben nem ütközik jogszabályba, a belső részek vagy más, közvetlenül nem látható elemek rögzítése során a magántulajdon védelme elsődleges. Ennek megfelelően mind a felvételek elkészítése, mind későbbi felhasználása kapcsán célszerű írásban nyilatkozatot kérni a tulajdonostól, így elkerülhető bármilyen vita a tulajdonosi jogok megsértésével kapcsolatban.

További szempont, hogy a videófelvételek készítőjeként Ön automatikusan szerzői jogi védelem alá tartozik, ezáltal a felvételek felhasználásának feltételeiről elsősorban Ön dönthet. Ha azonban a tulajdonos is igényt tart arra, hogy például hirdetési vagy egyéb üzleti célra közzétegye az anyagot, célszerű mindezt egyértelmű megállapodásban rögzíteni. Ily módon világosan meghatározhatók a felhasználás terjedelme, a feltételek, valamint az esetleges korlátozások, megelőzve a későbbi nézeteltéréseket.

Hasonlóan lényeges kérdés, hogy a felvételen szerepelnek-e személyek. Amennyiben igen, és felismerhető módon jelennek meg, szükség lehet az érintettek előzetes hozzájárulására, különösen akkor, ha a felvételek nyilvánosságra kerülnek. A képmáshoz és hangfelvételhez fűződő jogok védelme miatt a szereplőket tájékoztatni kell arról, milyen célból és milyen felületen jelenhetnek meg a felvételen. Ezzel egyidejűleg az adatvédelmi elvárásoknak is megfelel, ha az érintettek egyértelműen kifejezhetik beleegyezésüket vagy tiltakozásukat.

A felvázolt körülmények fényében ajánlott egy rövid, de minden lényeges szempontot lefedő írásbeli megállapodás elkészítése, amely kitér a felvételek elkészítéséhez adott tulajdonosi engedélyre, a szerzői jogok gyakorlására, a felvétel felhasználásának tervezett módjaira és a felvételen megjelenők esetleges hozzájárulására. Egy ilyen dokumentum nemcsak a felek együttműködését segíti, hanem megelőzi a későbbi félreértéseket és védi az érdekeltek jogait.


Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(54,2e pont) által
...