• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
2020-ban KATÁ-s egyéni vállalkozó szüneteltette az egyéni vállalkozását, amit bejelentett az önkormányzat felé (2 hónap volt). Majd 2024 év végén az önkormányzat értesítette, hogy nem adott be IPA bevallást 2020-tól 2023-ig, mert szüneteltetés után ismét be kellett volna jelentkezni a KATA hatálya alá nem elég csak a szüneteltetés végét bejelenteni, egy Pénzügyminisztériumi állásfoglalás alapján megmagyarázva. Ez az újra bejelentkezés 2020-ban elmaradt. Az Önkormányzatnak nem kellett volna értesítést küldeni az adózónak, hogy automatikusan kikerült a KATA adó rendszeréből és újra be kell jelentkezni? Nincs annak határideje, hogy az Önkormányzat értesítse az adózót az elmaradt bevallások beadására, tehát 4 év után is elegendő értesíteni? Így most az adózó 4 évnyi kedvezménytől és az újra bejelentkezés lehetőségétől is elesett. Milyen jogorvoslat van erre? Köszönöm válaszukat!
(120 pont) által a(z) Adójogi tanácsadás kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Tisztelt Kérdező!

Az Ön által ismertetett helyzet – miszerint egy korábban KATA szerint adózó egyéni vállalkozás szüneteltetése után felmerül a helyi iparűzési adó (IPA) bejelentési kötelezettsége, valamint az önkormányzat esetleges értesítési kötelezettsége – több fontos pontot foglal magában.
Ha egy KATA-s egyéni vállalkozás szünetel, a szünetelés ideje alatt nem keletkezik KATA fizetési kötelezettség, de csak akkor, ha ez a szünetelés egész hónapokra vonatkozik, és ténylegesen nem folytat tevékenységet. A szünetelést a Webes Ügysegéden kell bejelenteni, ez azonban nem jelenti azt, hogy az önkormányzati adóhatóság automatikusan tájékoztatást kap a tevékenység folytatásának újrakezdéséről.


A törvényi előírások szerint, amikor a szüneteltetést követően az egyéni vállalkozó ismét működésbe lép, saját magának kell gondoskodnia a helyi iparűzési adóval kapcsolatos bejelentkezésről és bevallásról. Lényeges tudni, hogy az önkormányzatnak nincs külön törvényi kötelezettsége arra, hogy erre az adózót figyelmeztesse vagy hivatalosan értesítse. Az adózási teendők elhanyagolása esetén azonban bármikor lehetséges, hogy az adóhatóság (az önkormányzati adóhatóságot is beleértve) több évre visszamenőleg ellenőrizze, milyen bevallásokat és befizetéseket kellett volna teljesíteni.
A jogszabályok nem írnak elő határidőt az önkormányzat számára, hogy mikor és milyen formában figyelmeztesse az adózót a kötelezettségek teljesítésének elmaradásáról. Így elképzelhető, hogy hosszabb idő elteltével érkezik felszólítás vagy ellenőrzés, ami addigra felhalmozott adó- és esetleges pótléktartozást állapíthat meg.


Ha azért maradt el a bejelentkezés vagy a bevallás, mert a vállalkozó nem volt tisztában kötelezettségeivel, lehetőség van méltányossági kérelem benyújtására. Ebben a vállalkozó előadhatja azokat a körülményeket (például a tájékoztatás hiányát vagy egyéb objektív akadályt), amelyek a mulasztást indokolták. A mérséklésről vagy a bírság elengedéséről azonban az adóhatóság saját mérlegelése alapján dönt.


A szüneteltetést követő időszakban kizárólag az adózó felelőssége, hogy ismét bejelentkezzen a KATA és az IPA alá, ha folytatni kívánja a tevékenységét. Az önkormányzat nem köteles hivatalos értesítést küldeni erre vonatkozóan, ugyanakkor később, akár több év elteltével is felléphet elmaradt bevallások és adókötelezettségek behajtása érdekében. Amennyiben a mulasztás önhibán kívül történt, érdemes lehet méltányossági kérelemmel élni az önkormányzati adóhatóságnál a bírságok enyhítése vagy elengedése céljából.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(54,2e pont) által
...