• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Egykori apósom jelentősebb összegű személyi kölcsönt vett fel több banktól is, anyósom tudta nélkül. Miután ezek összege jelentősen meghaladta az örökség egyéb elemeinek értékét, halála után anyósom a teljes örökségről lemondott. Ez a hagyatékátadó végzésben is rögzítésre került, a kölcsönök kapcsán fizetési hátralék nem volt. Hat évvel a hagyatéki tárgyalás után az egyik kölcsön egy behajtó cég részére lett engedményezve. Az engedményező bank sosem kereste anyósomat ennek a hitelnek kapcsán fennálló követeléséről.

A behajtó cég felé több ízben is jeleztük írásban, hogy a hagyatékadó végzés alapján minden feléjük vélelmezett tartozást anyósom visszautasít, de rendszeresen újra és újra megkeresik. Jogi úton el tudjuk-e érni, hogy a követelésükről lemondjanak, illetve egyáltalán törvényes volt-e a bank részéről az elévült, nem anyósom által örökölt követelés engedményezése?

Köszönettel,

Tóth István
(120 pont) által a(z) Követelésbehajtás kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Kedves Kérdező

Az Ön által leírt esetben anyósa az örökhagyó halála után kifejezetten visszautasította az örökséget, amit a hagyatékátadó végzésben is rögzítettek. Ennek következtében ő nem vált az elhunyt jogutódjává, így sem az örökölt vagyontárgyakhoz, sem azok terheihez, köztük esetleges tartozásokhoz, nem kapcsolódik felelőssége. Mivel jogilag nem lépett az örökhagyó helyébe, az elhunyt adósságaiért nem vonható felelősségre.

Az örökség visszautasításának hatásaként anyósa mentesült a tartozások öröklésétől, így bármilyen, az örökhagyóra irányuló követelés felé ő nem tartozik fizetési kötelezettséggel. Ha a behajtó cég mégis azt állítja, hogy az elhunyt tartozásaiért anyósa felel, ezt írásban kell visszautasítani, és csatolni a hagyatékátadó végzés másolatát. Ezzel igazolható, hogy anyósa az örökség átvételét megtagadta, tehát az elhunyt tartozása jogalap nélkül kerülne vele szemben érvényesítésre.

Amennyiben a behajtó cég engedményezésre hivatkozik, fontos tisztázni, hogy önmagában az, hogy a követelést egy harmadik félre engedményezték, még nem teremti meg a jogalapot egy olyan személy fizetésre kötelezéséhez, aki soha nem lett örökössé. Az engedményezés nem változtat az adós jogi helyzetén, így az elévülés, amely általában öt év elteltével áll be (ha ez idő alatt sem a kötelezett, sem a jogosult nem tett jogilag releváns lépést), továbbra is érvényes védekezési alapot jelent. Ez azt jelenti, hogy ha a követelés régebbi, mint öt év, és az elévülést nem szakította meg semmilyen elismerő vagy eljárásindító cselekmény, akkor elévültnek minősül, és bírósági úton már nem érvényesíthető. Ezt a tényt is érdemes írásban közölni a behajtó céggel.

Ha a behajtó cég az írásos válaszok és a jogi érvek ellenére is folytatja a megkereséseket, célszerű tapasztalt ügyvédhez fordulni. Az ügyvéd hivatalos levélben szólíthatja fel a céget, hogy hagyjon fel a jogtalan követeléssel, és szükség esetén további jogi lépéseket is kezdeményezhet.

Összességében tehát anyósa nem felel az elhunyt tartozásaiért, miután az örökséget visszautasította. Ha a követelés mindemellett rá irányul, írásban közöljék a hagyatékátadó végzés tartalmát, és szükség esetén hivatkozzanak az elévülésre. Amennyiben a behajtó cég nem vonul vissza, jogi képviselet igénybevételével zárhatják le véglegesen ezt a jogtalan követelést.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(54,0e pont) által
...