• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesapám gyógyíthatatlan beteg volt, állandó ápolásra szorult. Élettársa az együtt töltött évek alatt folyamatosan kihasználta anyagilag. Kiszolgáltatott, tehetetlen állapotban lévő édesapámat érzelmileg zsarolta. Magas vagyont, pénz összeget követelt az ápolásért cserébe. "Ha nem kapom meg, akkor itt hagylak, csinálja az, aki akarja". Követeléseit nem méltó módon, erőszakosan, tiszteletlenül tette. Édesapám halála után az élettárs édesapám inagtlanában tartózkodva, készpénzt, egyéb tárgyakat tulajdonított el. A hagyatéki tárgyalás még nem történt meg. A családnak milyen jogai vannak, mit tehetnek az édesapa kegyeletének, vagyonának megóvása érdekében? Érdemes jogi útra terelni az ügyet?

Köszönöm szépen a választ!
(120 pont) által a(z) Büntetőjog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Kedves Kérdező?

Az elhunyt édesapa ingatlanában jelenleg az élettársa lakik, ráadásul az Önök tudta és engedélye nélkül, és a jelek szerint a hagyatékhoz tartozó készpénzt, értéktárgyakat is magához vett. A hagyatéki tárgyalás még nem zajlott le, vagyis a hivatalos öröklési rend és a vagyon átadása nem történt meg. Az élettárs jogi szempontból nem tekinthető automatikusan örökösnek, kivéve, ha bejegyzett élettársi kapcsolatról lenne szó, vagy ha a végrendelet kifejezetten rá hagyott bizonyos vagyonelemeket. Amíg ez nem tisztázódik, az ingatlan és a vagyon védelme kiemelten fontos.

A hagyatéki eljárás során a közjegyző fogja tisztázni, hogy pontosan milyen vagyonelemek tartoznak a hagyatékhoz, és kik a jogosult örökösök. Érdemes minél előbb jelezni a problémát a közjegyzőnek, hogy a leltár felvétele és a hagyaték állapotának rögzítése mihamarabb megtörténjen, és tisztázódjon, mi került eltulajdonításra. Amennyiben az élettárs további károkat okozhat, kérhető ideiglenes intézkedés, amivel a közjegyző megpróbálja megakadályozni, hogy még több érték tűnjön el.

Ha az élettárs jogcím nélkül tartózkodik az ingatlanban, az örökösök birtokvédelmet kérhetnek a jegyzőtől vagy a bíróságtól, így elérhető, hogy felszólítsák az élettársat a távozásra. Ha bizonyítható, hogy készpénz vagy értéktárgyak eltulajdonítására került sor, feljelentés is tehető lopás vagy sikkasztás miatt.

A következő lépések mindenképpen javasoltak: minél előbb felvenni a kapcsolatot a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzővel, pontos listát készíteni az eltűnt tárgyakról, és amennyiben szükséges, jogi segítséget (ügyvédet) bevonni. Az ügyvéd segíthet a birtokvédelem elindításában, a megfelelő feljelentés megtételében, illetve a hagyatéki eljárás során képviselheti az érdekeiket. A bizonyítás szempontjából fontos, hogy minél több írásos és tanúvallomásos bizonyítékot gyűjtsenek az élettárs viselkedéséről és arról, milyen tárgyak tűntek el.

Összességében mihamarabb lépni kell: felgyorsítani a hagyatéki eljárást, jelezni a közjegyzőnek a problémát, kérni a vagyontárgyak védelmét szolgáló intézkedéseket, továbbá jogi tanácsadással és hatósági bejelentésekkel védeni a hagyatékot.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(53,6e pont) által
...