• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat

Tisztelt Hölgyem/Uram!

A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnám édesapámat arra köteleztetni, hogy az én ingatlan részemet, illetve a húgomét fizesse ki, amit édesanyánktól kaptunk ajándékba. Így az ingatlan 1/4-e az enyém (felnőttkorú), 1/4-e a húgomé (kiskorú), édesapámé a fele. De, mivel mi már nem lakunk az adott ingatlanba, így szeretnénk a húgommal, hogy édesapánk fizesse ki az ingatlan részünket. Nekem még oda szól a lakcímem, viszont a kiskorú húgomé nem. (Mikor még költözésben voltam az ingatlanból, már akkor kicserélte édesapám a zárakat, így bemenni nem tudok, kapcsolatunk megromlott.) 

Nem szeretnénk húgommal, hogy édesapánk "ingyen" lakjon a mi ingatlan részünkben, amit édesanyánktól ajándékozási szerződéssel kaptunk meg kb. 2 éve. Inkább édesapánk fizesse ki a részünket, és hagyjuk egymást békén, csak nem tudjuk, hogy milyen lépést kell megtennünk ez ügyben és hogy, hogyan köteleztethetnénk vele, hogy fizesse ki a részünket.

Válaszát előre is köszönöm!

(120 pont) által a(z) Ingatlanjog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Tisztelt Kérdező!

Az Ön és húga tulajdonában álló ingatlanrészek értékesítésére több lehetőség is kínálkozik, amennyiben édesapjuk nem kívánja azokat megvásárolni. Az egyik megoldás, hogy az ingatlanpiacon harmadik fél számára értékesítik a tulajdoni hányadokat. Fontos azonban figyelembe venni, hogy ilyen esetben édesapjukat, mint tulajdonostársat, elővásárlási jog illeti meg. Ez azt jelenti, hogy az eladás előtt kötelesek értesíteni őt a harmadik fél ajánlatáról, és lehetőséget biztosítani számára, hogy azonos feltételekkel megvásárolja a részeket.

Amennyiben édesapjuk nem él elővásárlási jogával, és a harmadik féllel létrejön az adásvétel, az új tulajdonostárs belép a közös tulajdonba. Fontos megjegyezni, hogy a közös tulajdon fenntartása hosszú távon konfliktusokhoz vezethet, ezért célszerű lehet a közös tulajdon megszüntetésére törekedni. Ennek egyik módja, hogy az ingatlant társasházzá alakítják, amennyiben annak feltételei fennállnak. Ebben az esetben az egyes lakások önálló ingatlanként kerülnek nyilvántartásba, és külön tulajdonba kerülnek.

 

Ha a felek között nem jön létre megállapodás a közös tulajdon megszüntetéséről, bírósághoz fordulhatnak. A bíróság többféle módon szüntetheti meg a közös tulajdont, például természetbeni megosztással, a tulajdoni hányadok egyik tulajdonostárs általi

Mivel az ingatlan tulajdonjogával kapcsolatos ügyek összetettek, és számos jogi buktatót rejthetnek, javasolt ügyvéd vagy ingatlanszakértő bevonása a folyamatba. Ők segíthetnek a legmegfelelőbb megoldás kiválasztásában és a szükséges jogi lépések megtételében.

A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) az 5:73. §-tól az 5:85. §-ig terjedő szakaszokban szabályozza a közös tulajdonra vonatkozó rendelkezéseket. Az 5:83. § és az 5:84. § kifejezetten a közös tulajdon megszüntetésének módjait és feltételeit tárgyalja.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

 

(54,0e pont) által
...