Kedves Kérdező!
Az Ön által leírt helyzetben a bérbeadó és a bérlő jogai, valamint kötelezettségei több tényezőtől függenek, különösen az árvíz okozta károk kapcsán. A Polgári Törvénykönyv értelmében, valamint az 1993. évi LXXVIII. törvény 17. § (1) bekezdése szerint a bérlő köteles a bérleti szerződés megszűnésekor az ingatlant és annak berendezéseit rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban visszaadni a bérbeadónak. Gyakran előfordul, hogy a bérleti szerződésben kiegészítő rendelkezésként rögzítik, hogy az ingatlant eredeti állapotban kell visszaadni, figyelembe véve a rendeltetésszerű használatból eredő elhasználódást.
Azonban az árvíz okozta károk vis maior eseménynek minősülhetnek, amelyekért a bérlő nem tehető felelőssé, hiszen ezek nem a bérlő rendeltetésellenes magatartása miatt következtek be. Ennek megfelelően a bérlőtől nem várható el, hogy a vis maiorból eredő károkat saját költségén helyreállítsa.
A kaució célja elsősorban az, hogy fedezze a bérbeadót a bérlő által okozott károk vagy az esetleges elmaradt bérleti díjak esetén. Ha azonban a károk nem a bérlő hibájából keletkeztek, például természeti katasztrófa következtében, a kaució visszatartása nem indokolt. Ilyen esetekben a bérlő jogosult lehet a kaució visszakövetelésére.
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.