• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Üdvözlöm!

A családomban több haláleset is történt.

A legidősebb Bátyám halála után fia/Unokaöcsém visszautasította az örökségét. A család és az unokaöcs között ezen kívül nem volt semmilyen kapcsolat, nem ismertük egymást.

Aztán egy másik Bátyánk is meghalt. Az Unokaöcs nem jelentkezett semmilyen formában. A rá eső tulajdonhányad valószínűleg automatikusan rászállt.

Idén pedig meghalt Édesanyánk, az Unokaöcs nagymamája. Édesanyánk házát még életében felújíttattam, 15 millió forint értékben. Az örökség immáron sokat ér és az Unokaöcs hónapokkal a temetés után jelentkezett és kéri a tulajdonrésze kifizetését az általam felújított ház után.

Kérdés: ha a bátyám után visszautasította az örökséget, a nagymamája után újra örökölhet?

Másrészt, ha a saját beruházásom után emelkedett az örökség értéke, akkor a saját kiadásaim miatt kell magasabb tulajdomrészt fizetnem neki? Tehát ilyenkor az értéknövelő beruházásommal növeltem az unokaöcsém örökségét és ezzel a követelését irányomban?  Ilyenkor mekkora illetményre jogosult a követelő? Módomban állhat-e igazolni, hogy az ingatlan értéke az én beruházásaim során nőtt meg és ő a korábbi állapot alapján követelhet illetményt? Mit tudok tenni, hogy ne érjen ily módon igazságtalanság, extra teher?

Köszönöm előre is a választ!
(120 pont) által a(z) Öröklési jog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Kedves Kérdező!

Az ismertetett helyzet több jogi kérdést is felvet, amelyek különösen az öröklési jog és a tulajdonosi beruházások megtérítése szempontjából fontosak. Az örökség visszautasítása egy olyan jognyilatkozat, amely csak az adott örökségre  vonatkozik, és nem befolyásolja az örökös jogát arra, hogy más örökhagyó után örököljön. Ennek alapján, ha az unokaöccse visszautasította az édesapja után járó örökséget, az nem akadályozza meg abban, hogy később más családtag, például a nagymamája után örököljön.

A másik fontos kérdés az ingatlan felújítása és az annak során keletkezett értéknövekedés. Ha a ház értéke az Ön ráfordításai révén emelkedett, jogos igényként merülhet fel a beruházás megtérítése. Az ilyen típusú helyzetekben kiemelten fontos, hogy a felújításokat és az azokkal kapcsolatos költségeket megfelelő dokumentumokkal, például számlákkal és szerződésekkel igazolja. Ezen kívül egy szakértő által készített értékbecslés is hasznos lehet, amely alátámasztja, hogy a ráfordítások milyen mértékben növelték az ingatlan értékét.

Az igazságos rendezés érdekében érdemes az összegyűjtött dokumentumokkal közvetlenül egyeztetni az érintett örökösökkel. Ha a megegyezés nem lehetséges, egy öröklési jogra specializálódott ügyvéd segíthet az érdekei érvényesítésében, akár jogi eljárás formájában is. Az ilyen jellegű ügyek általában összetettek, ezért a részletes dokumentáció és a szakértői vélemények nagyban hozzájárulnak az ügy rendezéséhez.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(53,6e pont) által
...