• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Házasságban élek és 5 éve édesanyám után ajándékozással, 4 éve pedig édesapám elhalálozásával örökléssel jutottam külön vagyonhoz. Az összegek mindkét esetben a férjemmel közös bankszámlánkra kerültek, amelyekből a szintén közös ingatlanunkra költöttünk egy jelentős részt (hitel visszafizetése, napelem rendszer kiépítése), illetve a közös autónk hiteltörlesztését is ebből finanszíroztuk. Az lenne a kérdésem, hogy egy esetleges válás esetén hogyan történne a vagyonmegosztás, érvényesíthető-e az egykori külön vagyon? Férjem szerint azzal, hogy közös bankszámlára és tulajdonokra költöttük, az már közös vagyonná vált. Válaszukat előre is köszönöm.
(120 pont) által a(z) Családjog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Kedves Kérdező!

A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) 4:38. §-a egyértelműen meghatározza, hogy mi minősül házastársi különvagyonnak. Eszerint különvagyonnak számít például az a vagyontárgy, amelyet a házastárs a házasság fennállása alatt öröklés vagy ajándékozás útján szerzett.

Ha azonban a különvagyonból származó pénzösszegeket közös vagyonra fordítják, például közös ingatlan hitelének törlesztésére vagy egy közös autó finanszírozására, a Ptk. 4:48. §-a szerint megtérítési igény keletkezhet. Ez azt jelenti, hogy a különvagyonból közös célokra felhasznált összegek visszakövetelhetők, kivéve, ha a házastárs kifejezetten lemondott erről az igényéről.

Érdemes kiemelni, hogy a közös életvitel során elhasznált vagy felélt különvagyon megtérítése csak kivételes esetekben lehetséges, és akkor is kizárt, ha a házastárs korábban lemondott róla.

Összességében a Ptk. alapján Ön kérheti a különvagyonából közös vagyonra fordított összegek megtérítését egy válás során, feltéve, hogy nem mondott le az igényéről, és megfelelően tudja igazolni a befizetéseket.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapata

 Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.

(53,6e pont) által
...