Kedves Kérdező!
Jogi álláspontom szerint érdemes lenne írásban felszólítani az érintett tulajdonostársat a telek közös értékesítésének kezdeményezésére, hivatkozva az eredeti szóbeli megállapodásra. Ez a felszólítás jogi szempontból előnyös, mert írásos bizonyítékként szolgálhat egy esetleges peres eljárás során. Írásban érdemes megkérdezni a tulajdonostársat, hogy milyen összeggel szeretné kiváltani az ingatlanrészt, ha ez a másik tulajdonos szándéka.
Amennyiben az írásbeli felszólítás nem vezet eredményre, a bírósághoz tud fordulni a telek közös tulajdonának megszüntetése érdekében. A Polgári Törvénykönyv 5:84. § alapján bármely tulajdonostárs kérheti a közös tulajdon megszüntetését, ami lehetővé teszi az ingatlan értékesítését.
A bírósági eljárás költségei az illeték és az esetleges ügyvédi díjak lehetnek. Az illeték mértéke a pertárgy értékétől függ, amely jelen esetben a telek 1/6-od része. Az illetéktörvény (1990. évi XCIII. törvény) alapján az illeték mértéke peres eljárások esetén az ügyérték 6%-a, de legalább 15 000 forint, legfeljebb 1 500 000 forint.
Költségmentesség igényelhető, ha a bírósági eljárás költségeinek megfizetése aránytalanul nagy megterhelést jelentene a fél jövedelmi és vagyoni viszonyaihoz képest. A 2017. évi CXXVIII. törvény szerint teljes költségmentesség akkor engedélyezhető, ha a fél rendelkezésre álló havi nettó jövedelme nem haladja meg a tárgyévet megelőző második év nemzetgazdasági bruttó havi átlagkeresetének 30%-át, és nincs jelentős vagyona.
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.