Kedves Kérdező!
A2013. évi V. törvény Ptk. 6:516. § [Élettársak közötti törvényes vagyonjogi rendszer]
(1) Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül.
(2) Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben, valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül.
(3) Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene.
(4) Az élettársat a vagyonszaporulatból megillető részesedés védelmére és a vagyonszaporulat élettársak közötti megosztására - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a házastársak között szerződéssel kiköthető közszerzeményi rendszer rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
A házastársak közötti törvényes vagyonjogi rendszer alapvetően abban tér el a korábbi szabályozástól, hogy míg az valós szerzésen alapult (a vagyonszerzésben való részvétellel közös vagyon jött létre), addig a házastársak az élettársi kapcsolat során önálló vagyonszerzők. Ha a házastárs például anyagi támogatás nyújt egy ház építéséhez, akkor kérheti annak a vagyonszaporulatnak a részét, mivel ő közre működött. Ha van az egyik élettársnak egy lakása vagy együtt élés alatt vett egy lakást, és a másik élettárs nem nyújtott anyagi segítséget támogatást akkor ő nem jogosult egyáltalán az ingatlan tulajdoni hányadára, de figyelembe kell venni a vagyonszaporulat megosztása során változatlanul irányadó, hogy a szerzésben való közreműködés határozza meg a felek részesedését, azzal, hogy a háztartási munka mellett a gyermeknevelésben, valamint a másik fél vállalkozásában végzett munkát is a szerzésben való közreműködésnek kell tekinteni.
Figyelembe kell venni a gyermek nevelést és azt, hogy mondjuk az élettárs háztartás belli, így tud vállalkozni és pénzt keresni.
Rendelkezésemre álló információt ennyit tudtam mondani.
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.