Tisztelt Érdeklődő!
A munka törvénykönyve ezzel kapcsolatban az alábbi szabályokat rögzíti:
60. § (1) A munkavállaló számára egészségi állapotának megfelelő munkakört kell felajánlani, ha várandóssága megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény alapján - a munkakörében nem foglalkoztatható. A munkavégzés alól fel kell menteni, ha az egészségi állapotának megfelelő foglalkoztatása nem lehetséges.
(2) A munkavállaló a felajánlott munkakörnek megfelelő alapbérre jogosult, amely a munkaszerződés szerinti alapbérénél kevesebb nem lehet. A felmentés idejére alapbére illeti meg, kivéve, ha a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.
61. § (1) A munkáltató a munkakörök megjelölésével tájékoztatja a munkavállalókat
a) a teljes vagy részmunkaidős,
b) a távmunkavégzésre irányuló, valamint
c) a határozatlan idejű munkaviszony keretében történő
foglalkoztatás lehetőségéről.
(2) A munkavállaló munkaszerződés módosítására irányuló ajánlatára a munkáltató tizenöt napon belül írásban nyilatkozik.
(3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig köteles a munkaszerződést a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
A fentiek értelmében tehát a munkáltató tájékoztatni Önt minden lehetőségről a foglalkoztatással kapcsolatban. Amennyiben nem létezik már egy műszakos munkarend - és erre a munkaszerződése sem tér ki részletesen - úgy jogosan ajánl fel helyette mást. Amennyiben a munkaszerződés részletezi a munkaidő beosztást, úgy ilyen esetben közös megegyezéssel módosíthatnak csak annak feltételein. A munkáltatónak azonban figyelmebe kell vennie az alábbi szabályokat is ilyen esetben:
- egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható
- a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be
- rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el
munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET csapata