Tisztelt kérdező!
A nagykorú rokon tartásának elsődleges feltétele a rászorultság, ellentétben a kiskorúval szembeni gyermektartással, melyről a „szülő a saját szükséges tartásának rovására is köteles” gondoskodni.
A házasságról, a családról és a gyámságról szóló törvény 60.§ (2) bekezdése értelmében „Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul.”
Hivatkozott törvény 65. § (1) bekezdése ezt még bővebben kifejti: „A kötelezett a tartás teljesítéseképpen köteles anyagi viszonyaihoz képest a jogosultat mindazzal ellátni, ami annak a megélhetéséhez szükséges. A leszármazó és a testvér eltartása a nevelés és a szükséges taníttatás költségének viselésére is kiterjed.”
Azonban a törvény lehetőséget biztosít a 69. § (1) bekezdése alapján arra is, hogy, hogy a körülményekben bekövetkezett lényeges változások esetén ön a tartás mértékének megváltoztatását, vagy annak megszűntetését kérje a bíróságtól. Ez esetben kérelemmel (csökkentést vagy megszűntetést kérve) kell fordulnia a bírósághoz a körülményekben bekövetkezett lényeges változásokra, gyermeke munkaképességére való hivatkozással.
„Ha a közös egyetértéssel vagy bírósági ítélettel megállapított rokoni tartás megállapításának alapjául szolgáló körülményekben lényeges változás állott be, a tartás mértékének megváltoztatását vagy a tartás megszüntetését lehet kérni.”
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata