Tisztelt Kérdező!
Az Önök válását követően - elmondása szerint - a bíróság a vagyonmegosztás során a közös használatban lévő lakásban az ingóságokra a néhai férjének szabott ki haszonélvezetet. Ez a jog a férj halálával megszűnt, ugyanis a Polgári Törvénykönyv kimondja, hogy "A haszonélvezet megszűnik a határozott időtartam lejártával, a jogosult halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével, továbbá ha a haszonélvező szerzi meg a dolog tulajdonjogát."
Elmondása szerint az Ön javára nem lett létesítve néhai férje halála előtt haszonélvezeti jog, így aztán a halál bekövetkeztével sem illeti meg.
Hogyha néhai férje nem hagyott végrendeletet, amelyben döntött a hagyatékának elosztásáról, abban az esetben a törvényes öröklés lép életbe, miszerint a törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke, több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.
A Polgári Törvénykönyv 7:58. §-a szerint
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti
a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.
De mivel Önök már a halál bekövetkezte előtt felbontották a házassági vagyonközösséget és elosztották a vagyont, így Önt a férje után már nem illeti meg haszonélvezeti jog, hacsak nem rögzítette végrendeletben.
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.