• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következőkben kérném a segítségét!

Vőlegényem édesanyjának az unokabátyja kórházban fekszik, és szeretne végrendelkezni az unokahúga javára. A bácsinak sem házastársa, sem gyermeke nincs, nem is volt. Unokatestvére van több, de egyedül vőlegényem édesanyja volt vele közelebbi kapcsolatban.

Elfogadható lenne-e az a megoldás, ha látogatás alkalmával én leírom kézzel a bácsi végrendeletét? Továbbá az jó lenne-e, ha én lennék rajta az egyik tanú is? A kettő nem zárja-e ki egymást? Vagy inkább csak leíróként kellene közreműködnöm, tanúként nem?

Úgy hallottam és olvastam utána - de sajnos nem vagyok benne biztos, hogy ez tényleg így van-e -, hogy csak az van kizárva abból, hogy közreműködjön és tanú legyen végrendeletnél, aki a juttatásban részesített személynek a hozzátartozója. Jól gondolom-e, hogy én jelenleg, - mivel vőlegényemmel még nem vagyunk házastársak, és nem is vagyunk bejegyezve az élettársak nyilvántartásába - még nem esek bele a hozzátartozói kategóriába.

Megtámadható lenne-e a fentiek miatt ez a végrendelet?

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét!

Tisztelettel,

Kovács Olga
(120 pont) által a(z) Öröklési jog kategóriában
által újranyitott

1 válasz

0 szavazat

Tisztelt Érdeklődő!

 

A kérdést a Polgári Törvénykönyv egyértelműen rendezi az alábbiak szerint:

 

628. § (1) Az írásbeli magánvégrendeletet a végrendelkező akár maga írhatja, akár mással írathatja.

(2) A gépírás akkor sem számít saját írásnak, ha magától a végrendelkezőtől származik.

(3) Gyorsírással vagy a közönséges írástól eltérő egyéb jel- vagy számjegyírással készült magánvégrendelet érvénytelen.

629. § (1) Az írásbeli magánvégrendelet érvényes, ha annak végrendeleti minősége, keltének helye és ideje magából az okiratból kitűnik, továbbá ha a végrendelkező azt

a) elejétől végig maga írja és aláírja; vagy

b) két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is - e minőségük feltüntetésével - aláírják; vagy

c) aláírja és akár nyílt, akár zárt iratként a közjegyzőnél - végrendeletként feltüntetve - személyesen letétbe helyezi.

(2) A több különálló lapból álló írásbeli magánvégrendelet csak akkor érvényes, ha minden lapját ellátták folyamatos sorszámozással, továbbá a végrendelkező és - ha a végrendelet érvényességéhez tanúk alkalmazása szükséges - mindkét tanú aláírásával.

630. § Az írásbeli magánvégrendelet érvényességének nem feltétele, hogy a tanú a végrendelet tartalmát ismerje, vagy tudjon arról, hogy végrendelet tételénél működött közre.

631. § Az írásbeli magánvégrendelet érvénytelen, ha a tanú

a) a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes;

b) kiskorú, vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll;

c) írástudatlan.

632. § (1) Az írásbeli magánvégrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetőleg ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.

(2) A tanú, illetőleg a hozzátartozója részére szóló juttatás akkor sem érvénytelen, ha a végrendelkezésnél - rajta kívül - két tanú működött közre.

 

Üdvözlettel:

 

a PROKATOR-NET jogi csapata

(53,6e pont) által
...