Kedves Ádám!
A vonatkozó jogszabály, a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet részletesen szabályozza a munkába járás és a hazautazás költségtérítését. E szerint a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállaló munkába járását szolgáló bérlet vagy menetjegy árának legalább 86%-át, függetlenül attól, hogy a munkavállaló milyen távolságot tesz meg a munkahelyéig .
Különbséget kell tenni a napi munkába járás és a hetente egyszer, illetve az általános munkarendtől eltérő munkaidő-beosztás esetén havonta maximum négy alkalommal történő hazautazás között. A rendelet kimondja, hogy a hazautazással kapcsolatos költségtérítés is legalább 86% mértékű, de itt határoz meg egy felső korlátot, mely 2010-ben 30 000 forint volt és azóta évente a fogyasztói árnövekedés mértékével nő .
Az Ön által említett felső korlát valóban a hetente, illetve havonta történő hazautazásra vonatkozik, tehát a napi munkába járás költségtérítése esetében nem alkalmazandó. Ez azt jelenti, hogy ha a munkavállaló naponta utazik a munkahelyére, akkor a munkáltatónak kötelessége megtéríteni a közlekedési költségek legalább 86%-át, összeghatár nélkül.
Ezért, ha Ön naponta ingázik Győrből Budapestre a munkavégzése miatt, a cégnek ténylegesen kötelessége megtéríteni az utazási költségek legalább 86%-át, függetlenül az összeg nagyságától. Az említett korlátozás csak a heti, illetve havonta történő hazautazásra vonatkozó költségtérítésre alkalmazandó .
Ez alapján ajánlott ismételten felvenni a kapcsolatot a munkáltatójával és hivatkozni a releváns jogszabályi rendelkezésekre. Ha továbbra is kétségei vannak, vagy a munkáltató nem hajlandó a jogszabályoknak megfelelően járni el, érdemes lehet jogi tanácsadást kérni.
Üdvözlettel:
a PROKATOR-NET jogi csapata
Tájékoztatjuk, hogy a honlapon elérhető tartalmak és információk nem minősülnek sem jogi, sem egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre való felhívásnak. A tájékoztatást a rendelkezésre álló információk alapján adtuk, azért felelősséget sem a szolgáltató, de a partner válaszadó sem vállal.