• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Üdvözlöm Doktor Úr/ Doktor Nő!

A kérdésem a követekező lenne. Ha élettársi viszonyban élek a párommal, akinek az előző házasságából van egy gyermeke (velünk él egy háztartásban).Az ingatlan a párom tulajdona. Anyagilag beszállok a mindennapokba, a gyermek taníttatásába, gondjába-bajába, akkor lehet-e nekem bárminemú követelésem évek múltán az élettársam irányába, ha ne adj Isten megromlana a kapcsolatunk? Gondolok itt elsősorban az ingatlan bizonyos részére,  ingó értékekre, ami közös szerzemény eredménye? Vagy ez egyedi megegyezés tárgya, a törvény nem nyújt semmiféle "biztosítékot" számomra? Megjegyzem nem vagyok hozomány-vadász, csak szeretnék ezzel tisztába lenni! Köszönöm segítségét!
(120 pont) által a(z) Családjog kategóriában

1 válasz

0 szavazat
Tisztelt Érdeklődő!

Az élettársi kapcsolat megszűnése esetén a kapcsolat alatt szerzett közös vagyon megosztásának szabályai eltérnek attól függően, hogy az élettársi kapcsolat bejegyzett élettársi kapcsolat volt, avagy bejegyzés nélküli.
Előbbi esetben ugyanis a közös vagyonra a családjogi szabályokat kell alkamazni, miszerint "a házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik. Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik. Közös vagyon a különvagyonnak az a haszna is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett, levonva ebből a vagyonkezelés és fenntartás költségeit. Közös vagyon továbbá a feltalálót, újítót, a szerzőt és más szellemi alkotást létrehozó személyt a házassági életközösség fennállása alatt megillető esedékes díj". Ilyen esetben a közjegyző akkor szüntetheti meg az élettársi kapcsolatot, ha az élettársak az őket egymással szemben terhelő, jogszabályon alapuló tartás, a közös lakás használata, valamint - az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetése kivételével - az élettársi közös vagyon megosztása kérdésében közjegyzői okiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglaltan megegyeztek.
Amennyiben nem bejegyzett élettársi kapcsolatról van szó, úgy az élettársak egymás közötti viszonyaira - amennyiben a közös életvitel és a gazdasági közösség megvalósul - a Polgári Törvénykönyv polgári jogi társaságra vonatkozó szabályai alkalmazandóak. Eszerint az élettársi viszony fennállása alatt szerzett vagyontárgyak közös tulajdonba kerülnek. Ez esetben az élettársi kapcsolat megszűnésekor bíróságtól kell kérni a közös tulajdon megszüntetését, ahol az egyes feleknek bizonyítania kell az élettársi viszony alatti vagyoni hozzájárulásuk arányait, ennek tükrében osztja meg a bíróság a közös vagyont a felek között.
A fentieknek megfelelően tehát amennyiben élettársa kapcsolatukat megelőzően szerezte az ingatlan, úgy abból nem, egyéb vagyontárgyból részesedhet.
 

Javasoljuk szerződéssel rendezni a helyzetet, az minden későbbi vitát megelőzhet.

Üdvözlettel:

a PROKATOR-NET jogi csapatából

dr. Pozderka Gábor ügyvéd

www.pozderka.hu
(52,7e pont) által
...