• Regisztráció
Jogi kérdések honlapja. Az oldalon joggal kapcsolatos kérdéseket tehetsz fel minden témában.

Ha jogi segítséget kérsz, ne habozz, tedd fel a kérdésed és hamarosan választ kapsz!
0 szavazat
Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Volt párom alkoholista volt. Elment elvonóra, beültettek neki kapszulát és semmi probléma nem volt. Ahogy a gyógyszer kiürült a szervezetéből, visszaszokott rá fokozatosan. Ekkor én már vártam közös gyermekünket. A kislányom egy éves volt, mikor nem bírtam tovább és szakítottam vele. Ezen idő alatt vagy dolgozott vagy nem, pénzt szinte sose hozott különböző okokra hivatkozva. Mikor elköltözött, akkor sem fizetett semmit, ám ahhoz ragaszkodott, hogy a kislányát láthassa. Kérésének eleget tettem, de egy idő után azt mondtam neki, ha nem fizet, nem láthatja a gyereket. Ő ez ellen tiltakozott, de szóban megállapodtunk a tartásdíj összegéről amit sosem adott oda sem rendszeresen, sem teljes összegben. Alkoholista életmódját folytatja, a gyerekem is panaszkodott, hogy az apja ivott mikor ő ott volt. Az előző hónapokban a megállapodott 15 000 Ft helyett 10 000 Ft-ot fizetett, de azt sem akarta sosem odaadni, volt, hogy már az édesanyjának kellett szólni. A továbbiakban, mivel eleve nem fizeti rendesen a gyerektartást, ellenben követeli a gyereket és akkor sem hagyja abba az ivást, nem szeretném, ha láthatná a gyereket. Mit tehetek ez ügyben?

Segítségét megköszönve maradok tisztelettel.
(120 pont) által a(z) Családjog kategóriában

1 válasz

0 szavazat

Tisztelt Hölgyem!

 

Elsőként is fontosnak tartok eloszlatni egy közkeletű tévhitet: a kapcsolattartási jog és a gyermektartásdíj megfizetése között nem áll fenn közvetlen kapcsolat – azaz a különélő szülő akkor is jogosult a gyermekével történő kapcsolattartásra, ha nem fizeti a tartásdíjat. Ennek az az oka, hogy a kapcsolattartás elsődlegesen a gyermek érdekét szolgálja, a gyermeknek tehát alapvető joga, hogy különélő szülőjével kapcsolatot tudjon fenntartani.

 

A kapcsolattartás joga tehát alapvetően megilleti a különélő szülőt. Ez egyben kötelezettséget jelent a gyermeket nevelő szülő terhére: a szülő köteles biztosítani a különélő szülő és a gyermek közötti zavartalan kapcsolattartást, a gyermek érdekében pedig a különélő szülő köteles gyermekével rendszeresen érintkezni.

 

Az Ön problémája tehát két különböző kérdést vet fel:

 

Kapcsolattartás:

A kapcsolattartás szabályozása elsődlegesen a gyámhatóság feladata, azonban a kérdésről a bíróság is jogosult dönteni.

Amennyiben Ön úgy ítéli meg, hogy a volt párja veszélyezteti a gyermek testi épségét, vagy lelki fejlődésére károsan hat, úgy elsődlegesen a gyámhivatalhoz kell fordulnia – a gyámhivatal ugyanis jogosult a kapcsolattartás lényeges feltételeit meghatározni, vagy a kapcsolattartási jogot korlátozni, súlyos esetben megvonni, vagy a kapcsolattartási jog szüneteléséről dönteni, esetleg a körülmények változása esetén a kapcsolattartás feltételeit újraszabályozni. Ugyanezen kérdésekben természetesen a bíróság is jogosult dönteni. Önnek kell tehát kezdeményeznie a gyámhvatalnál/bíróságnál a kapcsolattartás szabályozását, és ezen eljárásban a hatóság/bíróság elé tárhatja álláspontját. A gyámhivatal/bíróság az apával történő kapcsolattartásról gyermek életkorának, egészségi állapotának, életkörülményeinek, a szülők életkörülményeinek figyelembevételével fog dönteni.

 

 

Tartásdíj:

A tartásdíj fizetésére a különélő szülő köteles. Amennyiben e kötelezettségét nem teljesíti, úgy ennek érvényesítésére a gyermeket nevelő szülőnek az alábbi lehetőségei vannak:

 

 -         végrehajtási eljárás során (akár fizetésből letiltás során is

érvényesíthető a követelés)

-          gyermektartásdíj megelőlegezése az állam részéről

-          büntetőjogi felelősségrevonás

 

 

Amennyiben további kérdése merülne fel, úgy készséggel állunk szíves rendelkezésére.

 

 

 

Dr. Berényi Krisztina

 

Cím: 1137 Budapest, Szent István krt. 28. fszt.3.

Tel.: 06-70/366-2968, 06-70/778-30-42

email: dr.berenyi@drkelemen.hu

(52,7e pont) által
...